Golden Retriever to piękne i mądre psy, jednak są choroby „przypisane do rasy”, które mogą się pojawić, nie muszą, ale mogą. Na te choroby, jako hodowcy, nie mamy wpływu. Z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby szczenięta były po zdrowych, przebadanych rodzicach, i tu kilka słów na ten temat, abyście Państwo wiedzieli co się może zdarzyć.
Skręt żołądka – najczęściej pojawia się na skutek aktywności po jedzeniu i piciu. Aby ograniczyć do minimum to zjawisko, karmimy psiaka około 30 minut po wysiłku i później ograniczamy mu ruch (klatka, leżakowanie) na co najmniej godzinę. Tak, aby w brzuszku wszystko się uleżało.
Zapalenie uszu – może być na skutek wilgoci, braku prawidłowej wentylacji z uwagi na „klapnięte uszy”, wody w uszach po kąpieli, a także na skutek stresu. Dlatego wskazane jest systematyczne kontrolowanie stanu uszu / czyszczenie.
Młodzieńcze zapalenie kości – pojawia się u szczeniąt ras dużych w wieku między 7 a nawet 12 miesiącem. Objawem jest kulawizna przednich łap, spowodowana nadmiernym wzrostem kości długich i brakiem czasu na budowę i produkcję szpiku. Jak sama nazwa wskazuje dotyczy to młodzieży psiej, i aby zapobiec / ograniczyć jej wystąpienie zalecana jest zrównoważona dieta i odpowiednia suplementacja.
Dysplazja – jest to zjawisko chorobowe dotyczące układu ruchu. Do chwili obecnej nie jest do końca stwierdzona jedna przyczyna jej powstawania, ponieważ jest to zjawisko zależne od kilku czynników. Do chwili obecnej nie ma badania genetycznego w kierunku dysplazji. Badanie RTG rodziców w kierunku dysplazji, jest badaniem faktycznym, opierającym się na obecnym stanie zdrowia psa poddanego badaniu. Jednak nie jest to badanie genetyczne, tak jak na przykład ichtioza czy badanie PCR (oczu). Dysplazja jest zjawiskiem, które może się pojawić, ale nie musi i na to nikt wpływu nie ma. Należy dbać o stawy szczeniaka – na stronie jest artykuł, który pozwalam sobie udostępnić.
Alergie – najczęściej spotykane alergie występują w formie pokarmowej i jest to uczulenie na kurczaka. Często okazuje się, że pies jest uczulony na karmę suchą z kurczakiem, natomiast na surowego kurczaka nie. Wskazuje to na przyczynę pt; „obróbka chemiczna karmy”. Symptomy uczulenia: drapanie, wylizywanie łap – powierzchni między palcowej, nad aktywność lub senność, zapalenie skóry, zapchane gruczoły doodbytnicze.
Choroby genetyczne – na przykład ichtioza, genetyczne choroby oczu w zakresie: postępujący zanik siatkówki PRA(prosressive retinal atrophy), tu rozróżniamy dwa CPRA (ślepota dzienna) i GRPA (ślepota nocna). Jednak dodam, że nosicielstwo określonego genu nie „skazuje” od razu psa na określoną chorobę, gdyż może być jedynie jej nosicielem, bez aktywności w organizmie i bez przekazywania jej w drodze dziedziczenia. (Bibliografia: Beata Radomska „Labrador i inne retrievery”, Agencja Wydawnicza „Ergos”, Warszawa.)
Oczywiście wskazana jest profilaktyka przeciwpasożytnicza oraz systematyczne coroczne badanie krwi, gdyż każda choroba wcześnie wykryta ma największe prawdopodobieństwo jej wyleczenia.